МістоКиев
Мова сайту
Укр
Рус
Увійти в кабінет
Каталог товарів
Пасивне мережеве обладнання
Активне мережеве обладнання
Комп'ютери та комплектуючі
Оптичні компоненти
Короб, лотки, гофра, інструмент
Електроживлення, електрика

Кулери для процесорів

За популярністю
товарів

Якісний кулер - гарантія ефективного охолодження процесора

Виробництво потужніших центральних процесорів призводить до їх неминучого сильного нагрівання в процесі функціонування. І, незважаючи на те, що інтегрування спеціальних систем захисту оберігає електроніку від згоряння, все ж нагрівання негативно позначається на подальшому терміні експлуатації процесора. Щоб забезпечити і підтримувати нормальний діапазон температур пристрою, досить купити кулер для процесора. 

Будучи спеціалізованою активною системою охолодження, кулер для ПК вкрай важливий, оскільки ефективно охолоджує процесор у процесі його активного використання і забезпечує комп'ютеру стабільну роботу. 

Як правильно підібрати кулер? На що звернути особливу увагу?

Ось короткий посібник з того, як вибрати кулер для процесора:

 • Тип конструкції кулера: кулери для ПК бувають повітряними і рідинними (водяними). Так, для відведення тепла повітряними кулерами використовуються вентилятори і радіатори, через що вони доступніші за вартістю. Підходять вони більшості користувачів. Рідинні ж моделі зазвичай більш дорогі, оскільки їхня конструкція складніша і включає насос, трубки і радіатор. Вони високоефективні в охолодженні і часто застосовуються в системах, які під час роботи генерують велику кількість тепла (ігрові ПК, робочі станції, сервери, майнінг-системи та інше).
 • Розмір і форм-фактор кулерів обов'язково повинні відповідати вашому процесору і не заважати іншим його компонентам.
 • Продуктивність охолодження: обраний вентилятор для ПК має бути здатний справлятися з тепловиділенням (TDP) вашого процесора. На кулері виробником вказується максимальне TDP, яке він здатний забезпечити.
 • Рівень шуму: такі вентилятори також відрізняються рівнем виробленого шуму. Цей параметр може бути вказаний у специфікаціях виробу. На нього впливають розміри кулера, тип підшипника, конструкція і можливість регулювання швидкості охолоджувальних лопатей. Сьогодні найтихіші кулери для процесора це "Be Quiet! Dark Rock Pro 4", а також "Noctua NH-D15" і "NH-U12S".
 • Додаткові функції розширюють ергономіку використання кулера. Сьогодні ринок пропонує кулер з підсвічуванням RGB, з можливістю керування, з ПЗ для моніторингу температур та інші моделі.

Сокет материнської плати

Що таке сокет (socket) материнки? Йдеться про фізичний роз'єм материнської плати, призначений для монтажу центрального процесора. Він і сокет вентилятора мають бути сумісні, оскільки це важливо для правильного монтажу кулера. Також сокети визначають, то як будуть кріпитися кулери для процесорів до тепловідвідного майданчика останніх. 

Так, здебільшого сучасні кулер-системи можуть використовуватися з різними сокетами на різних процесорах, але все-таки під час купівлі варто звернути увагу на те, який саме socket підтримують, зокрема якщо у вас старіша модель процесора.

TDP кулера

TDP є показником теплової потужності. Цей параметр один із головних у характеристиці кулера й описує ефективність відведення ним теплового навантаження від центрального процесора без перегріву. Одиницею вимірювання TDP є вати.

Підбираючи кулери для процесора, важливо приділити увагу цьому параметру, оскільки процесор, у якого високий TDP, генерує і більше тепловиділення. Відповідно, щоб процесор ефективно охолоджувався, власнику варто купити кулер високої потужності. У разі якщо TDP вентилятора дорівнює або більший за TDP процесора, охолодження, що забезпечується, буде більш ефективним і стабільним.

Також запас TDP кулера створить запас по охолодженню, що стане плюсом під час розгону процесора або його використання в більш важких умовах.

Типи підшипників

Кулер для ПК під час функціонування перебуває в постійному русі, що поступово зношує його деталі. Зважаючи на це, якість його підшипників має прямий вплив на надійність і термін служби кулера. Згідно з конструкцією всі види підшипників розділені на такі:

 1. Підшипники ковзання, їх ще називають втулками, є найбюджетнішим рішенням. Найтихіші кулери оснащені такими втулками. Але знос підшипників ковзання швидкий, тому що по суті вони є штирьком із рухомо закріпленою конструкцією, на який впливає дуже велика сила тертя;
 2. Кулькові системи охолодження процесора, вони ж також підшипники кочення, - механізм, забезпечений кільцем і кульками, через що кількість точок дотику менша, а отже, і сила тертя. Такий тип конструкції довговічніший за попередній, але сильно шумить у процесі роботи;
 3. Гідродинамічні підшипники: проміжки їхніх рухомих частин заповнені рідиною (масло, поліоксиметилен тощо), що унеможливлює безпосередній контакт між деталями та робить силу тертя незначною. Купити кулер з такими підшипниками вигідно, оскільки вони довговічніші за попередні, але й коштують вони дорожче.
 4. Гідравлічні підшипники використовують принцип гідравлічного тиску, створюючи плівку рідини між рухомими і нерухомими елементами. Як результат ми отримуємо тихі кулери для процесора, оскільки ця плівка слугує мастилом, що зменшує тертя і забезпечує плавність обертання та зниження рівня шуму. 

Загалом підбір кулера за видом підшипників має ґрунтуватися на потужності процесора, і що вона вища, то досконалішою за конструкцією має бути кулер для процесора.

Діаметр вентилятора

Сьогодні ринок пропонує стандартизовані розміри лопатей кулера для процесора в діапазоні від 60 до 140 мм. Але найпоширенішими є такі:

 • 60, 80, 92, 95 і 100 мм - частіше застосовуються в компактних системах з обмеженим простором.
 • 120 мм - одні з найпоширеніших, широко використовувані в більшості кулерів і корпусів.
 • 140 мм варіант надає більший повітряний потік і покращує охолодження для процесора.
 • 200 мм - розмір великих вентиляторів і корпусів, що вимагають максимального повітряного потоку.

Важливо обирати кулер для процесора, зважаючи на розміри вашої системи та можливості монтажу. Так, великий вентилятор із великими лопатями буде менш гучним, але досягає той самий об'єм повітряного потоку, хоча й не завжди підходить компактним корпусам.

Надійний виробник

Найкращі кулери для процесорів сьогодні виготовляють такі марки:

 • Noctua: відома своїми високоефективними кулерами з чудовою теплопровідністю, виконаними з високоякісних матеріалів.
 • Be Quiet!: фахівець у виробництві тихих кулерів. Їхні кулери для ПК не тільки ефективні, але й мінімально шумлять.
 • Corsair: випускають і повітряні, і рідинні кулери, які часто використовують у процесорах геймерського та виробничого призначення.
 • NZXT: створює високоефективні кулери для процесорів у стильному дизайні.
 • Cooler Master: відомий різноманітністю повітряних і рідинних систем охолодження. 
 • Arctic - бренд доступніших, але якісніших моделей із хорошою продуктивністю.

Встановлення кулера на процесор

Коли питання з тим, який купити кулер для пк закрито, постає питання як його встановити. Процес цей нескладний і не вимагає особливих навичок. Тут важливі акуратність і правильно підібраний кулер. 

Виконується встановлення таким чином:

 1. Кулер акуратно витягується з упаковки. 
 2. Увага! Не зітріть термопасту на нижньому майданчику (якщо вона нанесена виробником). Якщо термопасти немає, потрібно самому нанести її в тонкий шар. 
 3. Кулер вставляється в спеціальні сокет-роз'єми на материнці та фіксується. У AMD-платформ передбачено гвинтове кріплення, а в Intel - спеціальні засувки.
 4. Далі потрібно підключити живлення, вставивши дріт вентилятора 4 pin у відповідний роз'єм CPU_FAN на материнці. 
 5. Переконайтеся, чи не заважає нічого вільному обертанню кулера. Якщо ні - він готовий до роботи.

Що впливає на ціну кулера?

Те, скільки коштує кулер, залежить від того, яка якість його комплектуючих, які потужність і швидкість обертів. Також на ціноутворення впливають такі аспекти:

 • Виробник: кулери для процесора від відомих марок (Noctua, Be Quiet!, Corsair тощо) зазвичай дорожчі. Це виправдано високою якістю їхнього виробництва і матеріалів, а також наданням гарантії.
 • Розмір і продуктивність: великі кулери для процесора, зважаючи на величину і вартість вентиляторів і радіаторів, коштують більше. Також у них вища продуктивність охолодження.
 • Матеріали: корпус, теплові трубки і радіатор, виконані з високоякісних матеріалів, збільшують собівартість пристрою.
 • Функціональні особливості: кулер з підсвічуванням RGB, з опцією управління, з програмним забезпеченням моніторингу температури та іншим, коштує дорожче.
 • Теплова потужність: кулери, що ефективно охолоджують процесор (з високим TDP) коштують дорожче, через наявність більш потужних компонентів.

Де купити кулер на процесор в Україні?

Купити кулер для процесора в Україні у великому діапазоні моделей і з різною конструкцією можна у EServer. Тут представлені варіанти від усіх вищевказаних та інших відомих виробників. Вся продукція сертифікована і поставляється з гарантією.

EServer пропонує моделі для процесорів INTEL і AMD. Ви можете купити систему охолодження з TDP від 45 Вт до 280 Вт і різним діаметром вентилятора - від 60 до 140 мм. У нас можна знайти кулер із підсвічуванням RGB і ARGB, а також тільки з білим, зеленим, синім або червоним підсвічуванням і взагалі без нього.

Також купити кулер для ПК ви можете з одним із таких типів підшипників: втулкою, гідравлічним, гідродинамічним, підшипником ковзання з гвинтовою нарізкою, підшипником кочення і підшипником масляного тиску. 

Підібрати замовити кулер вам завжди можуть допомогти наші менеджери.