info@e-server.com.uaЧас роботи: Пн-Пт з 9:00 до 17:00 без перерви
м. Київ (044) 334-56-71
м. Одеса (048) 701-07-53
м. Дніпро (056) 784-4-784

12 міфів про ОЗП і чому пора перестати в них вірити

Оперативна пам’ять — один з найважливіших компонентів серверів і комп’ютерів. Адже по суті, будь-який активний додаток, й операційна система включно, завантажується та працює завдяки ОЗП. У статті ми розвінчуємо 12 популярних міфів про оперативну пам’ять: про розгін, двоканальний режим й інші помилки. Читайте, щоб вибрати правильну RAM і витягти з неї максимум користі.

Міф №1: Двоканальна робота ні до чого, а об’єм — найважливіше

Один модуль на 16 Гб зазвичай коштує дешевше, ніж 2 планки по 8 Гб. Тому багатьом хочеться заощадити, але крім грошей, доведеться заощадити й на швидкості: вона знизиться при такому розкладі. А ось двоканальний режим здатний зробити роботу пам’яті швидше на 70-90 відсотків і тим самим знизити навантаження на процесор, а заодно збільшити продуктивність системи.

Міф №2: Щоб працював двоканальний режим, потрібні 2 ідентичні модулі RAM

Раніше це було правдою, але починаючи з планок покоління DDR3 все не так: можна використовувати різні модулі оперативної пам’яті, аби вони були з одного покоління. Однак варто враховувати, що якщо швидкість роботи планок відрізняється, то двоканальний режим пам’яті буде функціонувати на рівні більш повільного модуля.

Втім, міф про ідентичні планки — це, скоріше, напів міф. Річ у тім, що нерідко через кривий БІОС різні модулі одного покоління не сумісні один з одним, а іноді й виробники не хочуть давати гарантію, якщо використовувати їх продукцію з пристроями конкурентів.

Міф №3: Розгін ОЗП — це зайве

Вважається, що розгін пам’яті дає тільки високі показники в бенчмарках, і більше ніякої від цього користі. Колись, ще років 10 тому, це так і було: за рахунок розгону та двоканального режиму сильно збільшити швидкодію модулів не виходило. Але зараз все по-іншому.

Наприклад, у процесорів Ryzen від AMD частоти оперативки та внутрішньої шини, яка з’єднує 2 блоки ядер, пов’язані. Тому розгін безпосередньо впливає на продуктивність. Та й в інтелівских ЦП розгін частоти пам’яті дає хороший приріст. Наприклад, прискорення ОЗП з 2400 до 2933 мегагерців знижує час обробки фото на 15-20%.

Міф №4: XMP/D.O.C.P за замовчуванням пропонують більш високу частоту та кращі таймінги

Інтегровані профілі авторозгону дають можливість рядовому користувачеві швидко та без зусиль розігнати оперативну пам’ять. Їх потрібно вибрати в BIOS, щоб частота модуля заробила приблизно в 1,5 рази швидше. Але це м’який режим: він як Turbo Boost у процесорів.

З цієї причини краще покопатися в налаштуваннях самостійно, щоб вийшло вичавити ще сотню або дві мегагерців. Це дасть ще 5-10% продуктивності зверху.

До речі: самостійний розгін оперативної пам’яті допомагає заощадити. Часто виробники випускають лінійки пам’яті з показниками частоти на рівні 3066/3200/3333 МГц. А це означає, що можна взяти саму повільну й дешеву пам’ять, розігнати її та отримати продуктивність на рівні середньої або найшвидшої моделі.

Міф №5: Швидка оперативка = висока продуктивність

Пам’ять можна розігнати не завжди, наприклад, у випадку з Intel розгін доступний лише на чипсетах серії Z. Це стосується як комп’ютерної пам’яті, так і ноутбучної. Тож якщо ваш процесор не передбачає розгону ОЗП, не варто переплачувати за пам’ять з такою можливістю: все одно нічого не вийде. Та й в принципі при ЦП, який не заточений під розгін оперативної пам’яті, не варто купувати планки з частотою, що перевищує 2666 МГц.

Міф №6: Радіатори на планках запобігають перегріву

Модулі з радіаторами коштують дорожче. Але переплачувати зазвичай ні до чого. Якщо оперативка працює на частотах 2133-2400 МГц під напругою 1,2В, то нагрів навряд чи перевищить 40 градусів навіть при сильному навантаженні.

Цікаво: саме з цієї причини плашки пам’яті для ноутбуків не оснащуються радіаторами.

Крім того, навіть якщо RAM високочастотна, може працювати на частоті понад 4000 МГц під напругою навіть в 1,5 В (це екстремальне значення), нагрів буде 50-60 градусів, що відчутно. Але ось в чому справа: температура пам’яті може досягати 80-90 градусів, а цього не можна досягти навіть при нормальному розгоні. Тож радіатори не потрібні.

Міф №7: Через розгін оперативна пам’ять згорить

Деякі виробники продають пам’ять, яка вже розігнана, причому не тільки по частоті ОЗП, а й по напрузі. Тож від розгону ОЗП не згорить, хіба що користувач вийде за встановлені рамки. Зокрема, для DDR4 безпечна напруга — в діапазоні 1,2-1,35В, а ось частоти можуть бути будь-якими в зазначених межах.

Міф №8: Якщо у материнської плати є слоти під DDR3 і DDR4, можна ставити будь-які модулі

Це не працює. По-перше, у планок пам’яті різних поколінь немає загальних частот і таймінгів за стандартом JEDEC. По-друге, установка модулів DDR4 і 3 разом може пошкодити як саму оперативну пам’ять, так і системну плату. Справа в тому, що на DDR4 материнка не зможе подати 1,5 Вольта напруги, бо для неї цей показник екстремальний, а для DDR3 цілком робочий. Планки ОЗП треба брати одного й того ж типу.

Міф № 9: DDR3L і DDR3 не можна ставити разом

А тут все навпаки. Хоча сам міф вже не найактуальніший, пам’ять покоління DDR3 досі в ходу, тож ми розповімо й про нього. Оскільки DDR4 виходила досить довго, створили проміжний варіант — DDR3L. Основним нововведенням такої пам’яті стала знижена напруга: 1,35 В, тоді як у DDR3 півтора вольта.

За логікою, описаною вище, пам’ять з різним вольтажем встановлювати в одну материнку не можна: планка, на яку піде більш висока напруга, згорить. Так би воно і було, якби не одне «але». Кожен стандарт RAM має свій діапазон безпечної напруги. І для низьковольтної пам’яті 1,5 В — норма. Крім того, раз за JEDEC не створили окремий слот під DDR3L (модуль встановлюється в гніздо для більш ранньої DDR3), значить ці два підтипи оперативки сумісні.

Міф №10: Процесори Coffee Lake від Intel не сумісні з DDR3

Так, на офіційному сайті виробника вказано, що ці ЦП підтримують тільки DDR4. Але насправді контролер оперативної пам’яті у цих процесорів особливо не змінювався. При цьому існують материнські плати з чипсетом H310 під зазначені ЦП, які оснащені парою слотів для пам’яті DDR3. Отже, все сумісно.

Міф №11: При розгоні RAM важливо досягти максимуму за частотою

Насправді важливіший баланс між таймінгами та частотою оперативної пам’яті. Інакше може вийти так, що пам’ять при менших таймінгах і частоті буде працювати краще, ніж на високій частоті та з великими затримками.

З цієї причини при розгоні ОЗП краще пробувати різні допустимі поєднання таймінгів і частот. Також можна взяти кращі варіанти з різних оглядів. Але в будь-якому випадку важливо все самостійно потестити.

Міф №12: 64-бітові версії ОС Windows працюють з будь-яким об’ємом ОЗП

Міф живучий, хоча багато хто знає про обмеження в 3,5 Гб у Windows x86 наприклад. І хоча якщо обчислювати об’єм RAM, який можна адресувати в системі на 64 біти, то дійсно число дуже високе — 16 млн терабайт. Але на практиці 7-ка підтримує максимум 192 Гб, а 8-ка та 10-ка — до 512 Гб. І якщо для комп’ютера, призначеного для користувача, це дуже багато, то для сервера — не дуже. І, звичайно, це й близько не мільйони терабайтів.

Це були основні міфи про роботу оперативної пам’яті. Спираючись на інформацію зі статті, можна вибрати оптимальну серверну ОЗП або планки для ПК, ноутбука.

Залишити коментар

The maximum upload file size: 64 МБ. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Написати Директору

Шановний клієнт, Ви можете відправити Ваше побажання або скаргу безпосередньо Директору

Ваше звернення гарантовано буде доставлено директору.
Ви можете не вказувати e-mail, але тоді воно залишиться без зворотного зв'язку.

Запит на виїзд фахівця

Вкажіть контактні дані для оформлення заявки на виїзд фахівця.
Завантажте документ з переліком необхідних робіт:
(Формати які підтримуются: xls, xlsx, xlsm, xlst, csv, doc, docx, rtf, text)
Файл не вибран

Отримайте розрахунок вартості необхідного обладнання за 30 хвилин

Вкажіть куди відправити прорахунок.
Завантажте список потрібної продукції:
(Формати які підтримуются: xls, xlsx, xlsm, xlst, csv, doc, docx, rtf, text)
Файл не вибран

Дізнатись ціну