МістоКиев
Мова сайту
Укр
Рус
Увійти в кабінет
Каталог товарів
Пасивне мережеве обладнання
Активне мережеве обладнання
Комп'ютери та комплектуючі
Оптичні компоненти
Короб, лотки, гофра, інструмент
Електроживлення, електрика

Гайд по ПЗВ: усе, що потрібно знати про пристрої захисту від струмів витоку

13 травня 2024

Купуючи ПЗВ для встановлення в будинку або замовляючи ПЗВ для проекту, важливо вибрати правильний тип пристрою для роботи. Вибір ПЗВ охоплює ретельний аналіз як застосування, так і відповідної системи проводки, щоб гарантувати, що пристрій буде працювати правильно і надійно. У цьому посібнику з вибору висвітлено всі основні моменти.

Гайд по ПЗВ: усе, що потрібно знати про пристрої захисту від струмів витоку - фото 5

 

Що таке ПЗВ?

ПЗВ розшифровується як пристрій захисного відключення. Це пристрій, який рятує життя, призначений для виявлення струму витоку. У разі виявлення пристрій автоматично відключає контрольований ланцюг і допомагає запобігти ризику пожежі або ураження електричним струмом.

Дані пристрої безпеки необхідні всім, хто використовує або працює з електрикою, як у стаціонарних, так і в переносних умовах. Це включає в себе широкий спектр застосувань, від цілих будівель до окремих ланцюгів і окремих одиниць обладнання.

Що таке захист за допомогою ПЗВ?

Пристрої захисту призначені для мінімізації ризику ураження електричним струмом і загорання. Це досягається при виявленні будь-яких дисбалансів або витоків струму.

ПЗВ розроблено для вимкнення ланцюга протягом 25-40 мілісекунд після виникнення потенційно небезпечної електричної події. У побутових установках 230 В він зазвичай відключає ланцюг, коли струм витоку досягає 30 мА. Це пов'язано з тим, що перевищення цього значення може призвести до надзвичайно небезпечного і потенційно смертельного ураження людини електричним струмом.
Встановлені прилади можуть бути або на щитку запобіжників, або на окремих розетках.

Що призводить до спрацьовування ПЗВ?

Існує кілька причин, через які може спрацювати ПЗВ. До них належать:

 • Наявність старої, несправної або пошкодженої електропроводки.
 • Неправильний номінал струму ПЗВ.
 • Наявність вологи в ланцюзі або приладі.
 • Погодні умови, включно із сильним дощем або блискавкою.
 • Перегоріла лампочка.
 • Несправний прилад, під'єднаний до розетки.

Якщо спрацював ПЗВ, необхідно відключити всі ланцюги, які захищені ПЗВ, що спрацював. Потім пристрій можна перезавантажити і знову увімкнути ланцюги, щоб спробувати визначити причину спрацьовування. Якщо причина проста, наприклад, перегоріла лампочка, її легко усунути.

Однак якщо в якомусь ланцюзі ПЗВ спрацьовує знову без явної причини, рекомендується залишити цей ланцюг вимкненим до проведення подальшого аналізу. Аналогічно, якщо ПЗВ спрацьовує одразу в кількох ланцюгах, це може бути ознакою замикання на нейтраль і також має бути ретельно досліджено для визначення причини.

Керівництво з вибору

Для правильної роботи пристрій захисту ПЗВ має відповідати характеристикам ланцюга, що захищається. Правильний вибір гарантує безпеку користувачів і цілісність електричної мережі, зводячи до мінімуму ризик травм або пошкодження майна.

Під час вибору ПЗВ, чи то для нового встановлення, чи то для модернізації наявного ланцюга, електрики мають враховувати кілька чинників. Нижче наведено список ключових критеріїв під час вибору ПЗВ:

1. Чутливість

Першим кроком під час вибору ПЗВ є визначення необхідного рівня захисту. Це, своєю чергою, допоможе вам вибрати правильний рівень чутливості приладу. Деякі ПЗВ підходять для захисту слабострумових ланцюгів, наприклад, освітлювальних, тоді як існують пристрої захисту для потужних приладів і промислового обладнання. Як правило, виділяють 3 рівні чутливості ПЗВ: низький, середній і високий.

 • ПЗВ високої чутливості. Вони розраховані на спрацьовування при струмі від 10 мА до 30 мА і використовуються для захисту від ураження електричним струмом. Зазвичай використовуються в установках, де є ризик ураження електричним струмом, наприклад, у вологих приміщеннях або там, де перебувають діти. Рекомендується їх використання для будинків та інших житлових будівель.
 • ПЗВ середньої чутливості. Ці ПЗВ мають номінальний струм спрацьовування від 100 до 300 мА і зазвичай використовуються для захисту від ураження електричним струмом і ризику пожежі. Часто встановлюються в комерційних будівлях, таких як магазини та офіси, де існує підвищений ризик загорання через несправності в електромережі.
 • ПЗВ низької чутливості. Мають номінальне спрацьовування за залишкових струмів понад 500 мА і призначені для використання в промислових умовах. Забезпечують високий рівень захисту від ураження електричним струмом і пожежі та можуть захистити промислове обладнання, наприклад, двигуни.

2. Тип ПЗВ

Наступним кроком у процесі вибору ПЗВ є визначення типу необхідного пристрою. Залежно від сфери застосування ви можете вибрати ПЗВ, що монтується на DIN-рейку або вбудовується. Існує також переносний пристрій залишкового струму, який можна використовувати для тимчасового захисту, наприклад, під час роботи на відкритому повітрі.

 • Стаціонарні. Це варіанти, що монтуються на DIN-рейку. Встановлюються в розподільному щиті та забезпечують постійний захист ланцюгів. Вони є обов'язковими в багатьох сферах і можуть використовуватися для всієї установки або окремих ланцюгів.
 • Вбудовувані. Поставляються у вигляді вставного адаптера і призначені для простого встановлення. Часто використовуються в побутових приміщеннях. Захист вставного ПЗВ аналогічний захисту ПЗВ, що монтується на рейку, але воно дешевше і простіше в установці.
 • Переносні. Це підвид вставного типу і може використовуватися для тимчасового захисту, наприклад, під час будівельних робіт, де вони часто застосовуються разом з електроінструментами. Ці пристрої можуть бути під'єднані до будь-якої стандартної електричної розетки і забезпечують захист від ураження електричним струмом.

3.Тип навантаження

Існує також класифікація, заснована на типах навантажень, для яких узо призначені, і визначені стандартом IEC 60755 RCD. Найпоширенішими є тип AC, тип A, тип F, тип B і тип S. Розповімо про кожен докладніше.

Гайд по ПЗВ: усе, що потрібно знати про пристрої захисту від струмів витоку - фото 6

 

 • Тип АС. Це ПЗВ змінного струму, призначені для змінного або синусоїдального струму і ланцюгів, що створюють мінімальні перешкоди. Сфери застосування цих пристроїв включають освітлювальні ланцюги, нагрівачі та інші прилади, що використовують ланцюги змінного струму.
 • Типу A. Використовують для захисту як у ланцюгах змінного струму, так і в пульсуючих ланцюгах постійного струму. До таких пристроїв належать електронні навантаження, що містять випрямні ланцюги та компоненти. Використовуйте ПЗВ такого типу в ланцюгах з комп'ютерами, телевізорами, індукційними плитами та іншими подібними приладами.
 • Тип F. Призначені для однофазних установок і мають високий ступінь стійкості до помилкових спрацьовувань. Тому електрики обирають їх для ланцюгів з обладнанням, в якому використовуються швидкісні пристрої. Як приклад можна навести кондиціонери, теплові насоси, нові пральні машини та інші прилади, в яких використовуються двигуни зі змінним приводом.
 • Тип B. Цей тип ПЗВ призначений для трифазних установок і має таку ж високу стійкість до помилкових спрацьовувань, як і тип F. Однак їх можна використовувати тільки в трифазних ланцюгах, що мають загальний зворотний канал. Такі пристрої часто зустрічаються в комерційних і промислових установках, де є багато навантажень, що приводяться в рух електродвигунами. Найчастіше це ліфти, системи опалення, вентиляції та кондиціонування повітря, а також більшість промислових двигунів.
 • Тип S. Пристрій типу S оснащений функцією затримки за часом. Вони використовуються в ланцюгах із пусковими струмами, наприклад, в електродвигунах і трансформаторних ланцюгах. Цей ПЗВ не підходить для захисту від ураження електричним струмом, оскільки для його спрацьовування потрібен час. Але є резон вибрати його, якщо вам потрібен більш надійний захист від пожежі.
Гайд по ПЗВ: усе, що потрібно знати про пристрої захисту від струмів витоку - фото 7

Номінали

Номінали вказують на струм, напругу та інші значення, які може витримати пристрій, включно з частотою, у якій він може працювати. Хоча більшість пристроїв розраховані на 240 В змінного струму, але деякі моделі можуть бути на 110 В або 415 В трифазного живлення. Під час вибору ПЗВ це одна з ключових характеристик, яку необхідно перевірити.

Гайд по ПЗВ: усе, що потрібно знати про пристрої захисту від струмів витоку - фото 8

Номінальний струм

Номінальний струм ПЗВ зазвичай вказується в міліамперах (мА) і позначає максимальний струм, який може витримати пристрій, перш ніж він спрацює.

Правильним вважається вибір пристрою з номінальним струмом, який перевищує передбачуваний струм короткого замикання ланцюга.

Номінальний струм ПЗВ включає в себе номінальний струм і номінальний залишковий струм.

 • Номінальний струм - це максимальний струм, який пристрій може витримати до спрацьовування.
 • Номінальний залишковий струм - це струм, за якого ПЗВ спрацьовує і відключає ланцюг. Зазвичай це близько 30 мА і менше для побутового застосування ПЗВ і до 500 мА для промислового використання.

Номінальна частота

ПЗВ призначені для роботи в певному діапазоні частот. Найпоширеніший - 50-60 Гц, але деякі пристрої можуть мати ширший діапазон. Ця специфікація важлива для обладнання, що використовує частотно-регульовані приводи, оскільки гармоніки струму, які створюються цими пристроями, можуть спричинити помилкове спрацьовування, якщо ПЗВ не призначений для їхньої фільтрації.

Перевірка

ПЗВ слід регулярно перевіряти, щоб переконатися, що вони працюють правильно і відповідно до очікувань.

Як правило, стаціонарні та розеткові ПЗВ слід перевіряти приблизно раз на місяць. Однак портативні ПЗВ слід перевіряти щоразу, коли вони використовуються.

Перевірка може бути виконана швидко і ефективно, оскільки більшість моделей мають вбудовану кнопку "тест" для цієї мети. Коли пристрій перевірено, він має спрацювати, відключивши живлення ланцюга. Однак якщо цього не відбувається або ПЗВ не спрацьовує, необхідно провести додаткові дослідження.

Підключення

Розуміння того, як під'єднати ПЗВ, залежить від кількох чинників, які варіюються між різними моделями, виробниками та пристроями. У результаті через ці змінні важко знайти універсальні кроки для виконання цього завдання.

Важливо відзначити, що різні бренди і виробники використовують різні цифри, букви і термінологію. Крім того, розташування клем у різних моделях може відрізнятися. Для забезпечення послідовності і точності завжди звертайтеся до інструкції виробника для конкретного пристрою.

Якщо ви збираєтеся вивчити і виконати конкретні завдання, наприклад, як під'єднати ПЗВ до блоку споживачів або як витягти ПЗВ із блоку запобіжників, вам слід вжити додаткових запобіжних заходів. Робота з електрикою може бути надзвичайно небезпечною, тому, якщо ви сумніваєтеся, завжди звертайтеся за порадою до професіоналів і просіть допомоги у кваліфікованих фахівців, щоб звести до мінімуму будь-які ризики.

Відмінності ПЗВ від диференціальних автоматів

Існує кілька ключових відмінностей між ПЗВ і дифавтоматами. ПЗВ інтегровані з електронним вимикачем і призначені для передавання і розриву струмів за нормальних умов експлуатації для розмикання контактів, коли залишковий струм досягає певного рівня за заданих умов. Ці пристрої також призначені для захисту від перевантаження і короткого замикання.

Диференційний автоматичний вимикач або дифавтомат розриває ланцюг, якщо споживаний струм перевищує певний рівень. Перевантаження може виникнути в разі короткого замикання або надмірного навантаження через під'єднання кількох пристроїв. Це автоматично призведе до розриву ланцюга. Якщо не розірвати ланцюг, то існує значний ризик оплавлення та загоряння дротів. Таким чином, він забезпечує захист людей, обладнання та майна.

І ще кілька практичних порад

Для гарантії безпеки рекомендується встановлення по одному пристрою захисного вимкнення на ванну кімнату, розеткову та освітлювальну лінії. Наприклад, якщо у вас 1-кімнатна квартира - мінімум один. Якщо 4-кімнатна, тобто щонайменше 15 груп розеток, освітлення, електроплита, бойлер - тоді вісім пристроїв для захисту людини і один на ввідний щиток зі струмом витоку 300 мА.

Вибір ПЗВ вимагає ретельного врахування умов застосування і типу живлення. Ці пристрої випускаються в різних номіналах і типах для різних сфер застосування. Обов'язково перевірте номінальну напругу ПЗВ, номінальний струм і діапазон частот, щоб переконатися, що пристрій сумісний з вашою схемою. Крім того, порівняйте ціни у різних виробників, щоб отримати найкраще без переплат.

 

Щиро Ваш, Небилович Сергій, директор магазину мережевого обладнання EServer.