info@e-server.com.uaЧас роботи: Пн-Пт з 9:00 до 17:00 без перерви
м. Київ (044) 334-56-71
м. Одеса (048) 701-07-53
м. Дніпро (056) 784-4-784

Історія розвитку Інтернету

Стартом епохи Інтернету є комп’ютерні розробки 1950-х років. У статті розповідаємо, як розвивалася всесвітня мережа. Читайте про ключові дати в історії Інтернету.

Як розвивався Інтернет за роками

Вже 1969 року концепції, з урахуванням яких виник Інтернет, існували у лабораторіях Великобританії, Сполучених Штатів та Франції. Саме в цей час у рамках проекту ARPANET, який розроблявся у Лос-Анджелесі, у Каліфорнійському університеті, надіслали перший пакет даних.

Звичайно, тоді громадяни ще не знали, що то за штука така — Інтернет. Втім, вчені у більшості розвинених країн уже замислювалися про концепцію створення глобальної мережі. З 50-х років ХХ століття було розроблено чимало мережевих технологій. Вони поступово впроваджувалися, що призвело до створення Мережі у тому масштабі, який ми звикли спостерігати сьогодні.

Хронологію знакових подій ми покажемо у таблиці нижче.

1950-ті — 1960-ті роки У 50-ті вже існували локальні мережі та почали з’являтися концепції глобальної мережі.
А у 60-ті стали активно використовувати глобальні мережі зі складною структурою. Вони були засновані на кількох локальних мережах.
В 1967 Д. Девіс з британської Національної лабораторії фізики представив інноваційну модель пакетної комутації. Вона стала основою для розробок протягом наступних 20 років. Цей проект мав назву ARPANET. У його рамках впровадили систему взаємодії між мережами, які працювали у зв’язуванні один з одним.
1970-ті – 1980-ті роки Ближче до початку 70-х років вже були створені мережі пакетної комутації, серед яких NPL та Telenet, ARPANET та Cyclades, а також Merit Network та Tymnet.
Цікаво, що приблизно в той же час спеціалізовані мережі стали використовувати в системах залізничних та авіаліній (йдеться про квитково-касові системи). Причому одна з таких використовується з 1972 року й досі.
У 70-ті роки В. Серф і Р. Кан створили стек протоколів TCP/IP. Він був розроблений на базі ARPANET та Cyclades.
Перші обчислювальні центри в університетах США з’явилися на початку 80-х з ініціативи NSF. А вже 1986 року всі вони були об’єднані в масштабну мережу NSFNET.
І до кінця 1980-х стали з’являтися перші провайдери Інтернету.
І тоді з’явилася звична нам глобальна мережа. Вона була створена на базі розробок Тіма Бернеса-Лі, який об’єднав в єдину систему безліч гіпертекстових документів. До системи можна було підключитися з будь-якого комп’ютера спільної мережі.
1990-ті роки У 90-му році закрився ARPANET, а в деяких містах Америки стали з’являтися приватні комерційні організації, які надавали підключення до Інтернету.
95-го закрився й NSFNET. Це ознаменувало становлення Інтернету як виключно комерційного явища. Завдяки цьому мережевий трафік змогли купувати звичайні користувачі.
2000-ті роки Інтернет остаточно став головним світовим майданчиком для отримання інформації, спілкування та культурної діяльності. У «нульові» масово почав з’явивлятися й мобільний Інтернет.
2001 року запрацювала Вікіпедія — глобальна світова енциклопедія, яка стала однією з найбільших за всю історію.
Стали виникати соціальні мережі. Вже в 2004 році було створено Facebook, а ще за два роки — Twitter.
У 2005 році з’явився Youtube, який сьогодні вважається найбільшим відеохостингом в Інтернеті в усьому світі.
До речі, 2006 року відкрився й скандальний сайт WikiLeaks, який публікував політичний компромат.

З того часу технології лише рухаються вперед, а Інтернет став невід’ємною частиною життя більшості користувачів у всьому світі. Інформації стає більше, з’єднання стає швидше, а багато нових винаходів з’являються завдяки Інтернету та його розвитку.

Інтернет останніх десятиліть – мобільні пристрої та Web 2.0

У 2018 році Інтернет став суттєво відрізнятися від початкових концепцій. Звичайно, сутність його та ж сама, як спочатку — глобальне об’єднання окремих комп’ютерів, вузлів, а також локальних, магістральних та міських мереж. Однак якщо спочатку планувалося, що Інтернет буде підконтрольним державним органам, то сьогодні він доступний усім. І це добре. Звичайно, є й винятки у деяких країнах.

Технології розвивалися, швидкість підключення зростала. Мережеве обладнання теж змінювалося, як і способи передачі. Наприклад, спочатку використовувалися телефонні кабелі, потім — мережеві та оптоволокно. Наприклад, спочатку вистачало телефонної витої пари, максимальна пропускна здатність якої становить 100 Мбіт/с. Зараз використовується вита пара категорії 5е та вище, що забезпечують швидкість лише на рівні 1-10 Гбіт/с і більше. Також стало використовуватися оптоволокно, яким сигнал проходить ще швидше. Активно розвиваються технології вай-фай, а також мобільного бездротового зв’язку LTE.

Так, ще відносно недавно максимально можлива швидкість з’єднання по вай-фай становила близько 300 Мбіт/с, а зараз вона перевищує 9 Гбіт/с із приходом wi-fi 6. Мобільні мережі 5G активно розвиваються: виробники випускають все більше пристроїв з підтримкою цієї технології, що дозволяє зростати й швидкості мобільного Інтернету.

Цікаво, що завдяки прориву в мобільних технологіях почався процес під назвою Web 2.0 — процес зміни Інтернету. Швидке створення масивів даних, включаючи фото та відео, а також миттєвий обмін ними, постійне використання Мережі для пошуку інформації — ознаменували нову еру Інтернету. Глобальна мережа тісно переплітається з супутниковим зв’язком, різними системами визначення місцезнаходження. Крім того, низьке енергоспоживання смартфонів, ноутбуків та інших мобільних пристроїв ще більше знизило перешкоду використання Інтернету завжди й скрізь.

Коли з’явився інтернет в Україні

В Україні початком епохи Інтернету вважається 1990 рік. Саме тоді програміст Технософту (київського наукового центру) на ім’я Юрій Янковський уперше підключився до глобальної мережі. Пізніше його компанія стала першим провайдером Інтернету в нашій країні, а потім до Мережі почали підключатись міста. Першим став Харків.

Цікаво: тоді швидкість підключення становила близько 2,5 кб/с. І, звичайно, масових завантажень фільмів, не кажучи вже про онлайн-перегляд, не йшлося: довго і дорого. Та й думок особливо таких не виникало.

У 1991-1992 роках Україна отримала свій домен *.ua внаслідок переговорів з адміністрацією IANA. Завдяки цьому з’явилася низка нових провайдерів, які стали надавати доступ до глобальної мережі приватним та комерційним користувачам.

Тоді в Інтернеті українці могли лише користуватися поштовими сервісами, читати новини та спілкуватись у чатах. А повноцінні сайти стали з’являтися лише ближче до 2000 року.

Зазначимо, що потужний поштовх для розвитку Інтернету в Україні дала поява оптичного волокна у 2008 році. Середня швидкість зросла у рази. І зараз показник становить 26,63 Мбіт/с. Бездротові мережі в нашій країні розвинені: недавно відкрилася лабораторія 5G, а що стосується передачі даних по вай-фай, то на нашому ринку ті ж просунуті моделі роутерів, точок доступу та інших інтернет-пристроїв, що й у країнах Європи.

Швидкий вай-фай та мобільний зв’язок, машинне навчання та суперкомп’ютери, супутниковий інтернет Ілона Маска — все це навряд чи стало б можливим без тодішніх розробок учених, які подарували нам глобальну мережу.

Залишити коментар

The maximum upload file size: 64 МБ. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Написати Директору

Шановний клієнт, Ви можете відправити Ваше побажання або скаргу безпосередньо Директору

Ваше звернення гарантовано буде доставлено директору.
Ви можете не вказувати e-mail, але тоді воно залишиться без зворотного зв'язку.

Запит на виїзд фахівця

Вкажіть контактні дані для оформлення заявки на виїзд фахівця.
Завантажте документ з переліком необхідних робіт:
(Формати які підтримуются: xls, xlsx, xlsm, xlst, csv, doc, docx, rtf, text)
Файл не вибран

Отримайте розрахунок вартості необхідного обладнання за 30 хвилин

Вкажіть куди відправити прорахунок.
Завантажте список потрібної продукції:
(Формати які підтримуются: xls, xlsx, xlsm, xlst, csv, doc, docx, rtf, text)
Файл не вибран

Дізнатись ціну