info@e-server.com.uaЧас роботи: Пн-Пт з 9:00 до 17:00 без перерви
м. Київ (044) 334-56-71
м. Одеса (048) 701-07-53
м. Дніпро (056) 784-4-784

Ethernet кабель або оптика — що ж вибрати?

Щоб передавати інформацію від її джерела до одержувача в основному використовується два типи кабелю: оптоволоконний і витий. Однак виникає питання про те, на якому з них найкраще будувати лінію зв’язку. У цій статті ми спробуємо на нього відповісти. Втім, відразу скажемо, що однозначного «ось такий беріть, а цей — не треба» не буде. Все залежить від завдань.

Щоб визначитися з вибором, читайте про особливості волоконно-оптичного та витого кабелю.

Особливості кабелю вита пара

Конструкція такого дроту складається з ізольованих провідників, скручених попарно. Крім способів прокладки, зовнішнього і внутрішнього, моделі відрізняються типом екранування і категорією. Розглянемо їх докладніше.

За типом екранування моделі ділять на:

 • UTP — без екрана. Такі кабелі прокладають, коли захист від перешкод не потрібен.
 • FTP — із загальним для всіх пар провідників захисним екраном з фольги.
 • SFTP — кожна пара захищена окремим екрануванням з фольги. Плюс, є загальний для всіх зовнішній екран.
 • STP — кожна пара екранована, також є додатковий зовнішній захист у вигляді сталевого обплетення.
 • U/STP — у кожної пари є окремий екран, але загального екранування немає.
 • SF/UTP — є два зовнішніх екрана (з фольги й у вигляді мідної сітки), які розділяє дренажний дріт.

Примітка: це найбільш поширені варіанти, але є й інші модифікації.

Необхідно відзначити, що наявність екранування хоч і береже сигнал від перешкод, зменшує гнучкість кабелю. Це дещо ускладнює його прокладку. Крім того, варто згадати про важливість ідентичного для всіх компонентів мережі типу екранування. При розбіжності кабель буде брати на себе всі перешкоди.

Тепер про категорію. Вона вказує на робочу частоту і продуктивність. Моделі категорій 1, 2 і 4 застаріли. Варіанти третьої категорії використовують для телефонних ліній. Вони працюють на частоті в 16 МГц і забезпечують швидкість до 100 Мбіт/сек. Більш популярні варіанти категорій:

 • 5 — частота становить 100 МГц, а швидкість — сотню мегабіт в секунду, якщо використовується 2 пари. Якщо чотири — дані передаються в 10 разів швидше.
 • 5e — частотна смуга тут більше на 25 МГц, а швидкість досягає 1 Гбіт/сек.
 • 6 — ці моделі працюють на 250 МГц. Сигнал передається зі швидкістю 10 Гбіт/сек.
 • 6а — швидкість тут така ж, що й у попереднього типу, але у два рази більше частота: 500 МГц.
 • 7 — кабель передає максимум 10 Гбіт/сек. А ось частота тут становить 600-700 МГц. Всі дроти кат.7 оснащені екрануванням.
 • 7а — найшвидші. Вони здатні швидкість в 40-100 Гбіт в секунду в залежності від довжини. Частота складає 1000-12000 МГц. Такі моделі не дуже поширені та коштують досить дорого.

Варто зазначити: як правило, чим довше дріт, тим сильніше загасання. До того ж зазвичай якщо Ethernet кабель прокладають на далекі дистанції, то місця установки активних девайсів вимагають додаткових пристосувань для громовідводу.

Вита пара привертає простотою монтажу, а також невисокою вартістю, якщо порівнювати з оптичними кабелями. Однак супершвидкісні моделі коштують чимало, а протяжність мережі все одно обмежена — близько 100 метрів. Щоб прокласти мідний кабель на велику відстань, знадобиться використовувати підсилювачі сигналу.

Особливості оптоволоконного кабелю

Як і виту пару, оптоволокно можна прокладати всередині та зовні приміщення. Однак складається такий кабель з оптично прозорої нитки, виконаної зі скла або пластику. Завдяки такій конструкції по волокну поширюється світло: світловод повністю відбивається від стінок.

Оптичний кабель характеризується величезними швидкостями передачі даних. Вони можуть досягати сотні гігабіт на секунду, а то і більше. Крім того, оптоволоконні лінії зв’язку не потребують додаткового комутаційного обладнання. Так, з одномодовим кабелем довжина сегмента мережі може сягнути 1000 метрів. При цьому багатомодовий кабель призначений для більш далеких відстаней.

Необхідно відзначити, що оптоволокно не є чутливим до електромагнітного випромінювання, а кабелі забезпечені діелектричними елементами. Це означає, що воно не потребує додаткового захисту від перешкод у вигляді екранування. Все це забезпечує відмінну якість сигналу.

Цікаво: завдяки технології ущільнення спектрального каналу за допомогою одного світловода по оптоволокну можна передавати до 200 різних каналів одночасно.

Однак і в бочці меду є ложка дьогтю. Побудова волоконно-оптичних ліній зв’язку вимагає дорогого обладнання, а ще — майстерності, адже оптичні волокна тендітні. Та й кабель не такий гнучкий, як вита пара.

Що ж вибрати

Щоб визначитися з оптимальним середовищем передачі даних, потрібно враховувати:

 • технічні характеристики кабелю;
 • вартість як самого проводу, так і додаткового обладнання;
 • ціну монтажу і ремонтних робіт.

Якщо так дивитися, то вита пара за багатьма пунктами вигідніше. Однак через проблеми з загасанням і протяжністю лінії такий кабель — не завжди правильне рішення. З цієї причини зручно чинити так: для невеликих структурованих кабельних мереж використовувати виту пару, а для магістральних трас і інших великих ліній зв’язку — оптоволоконний кабель.

✓ Додаткова інформація по темі

✓ Читати ще статті на тему

✓ Популярні сторінки на тему:

Залишити коментар

The maximum upload file size: 64 МБ. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Написати Директору

Шановний клієнт, Ви можете відправити Ваше побажання або скаргу безпосередньо Директору

Ваше звернення гарантовано буде доставлено директору.
Ви можете не вказувати e-mail, але тоді воно залишиться без зворотного зв'язку.

Запит на виїзд фахівця

Вкажіть контактні дані для оформлення заявки на виїзд фахівця.
Завантажте документ з переліком необхідних робіт:
(Формати які підтримуются: xls, xlsx, xlsm, xlst, csv, doc, docx, rtf, text)
Файл не вибран

Отримайте розрахунок вартості необхідного обладнання за 30 хвилин

Вкажіть куди відправити прорахунок.
Завантажте список потрібної продукції:
(Формати які підтримуются: xls, xlsx, xlsm, xlst, csv, doc, docx, rtf, text)
Файл не вибран

Дізнатись ціну