info@e-server.com.uaЧас роботи: Пн-Пт з 9:00 до 17:00 без перерви
м. Київ (044) 334-56-71
м. Одеса (048) 701-07-53
м. Дніпро (056) 784-4-784

Технічні характеристики витої пари

У статті розглянемо, що таке вита пара, розповімо про види такого кабелю і його ключові параметри.

Читайте, щоб вибрати модель, яка буде цілком відповідати вимогам вашої мережі.

Що таке вита пара

Це мережевий дріт, всередині якого розташовано кілька попарно звитих провідників, оснащених ізоляцією. Жили кабелю покриті зовнішньою оболонкою, яка захищає їх від впливів навколишнього середовища. Як правило, кабель складається з двох або ж чотирьох пар. Завдяки тому, що жили скручені в джгути, все провідники «поставлені» в однакові умови, які стосуються перешкод.

Внаслідок того, що провідники отримують різну напругу, забезпечується сигнал. Він якраз і являє собою цю різницю величин.

Примітка: існують моно і багатожильні дроти. Перші використовують для підключення одного абонента, а другі — для декількох. Це зручно, оскільки якщо абонентів багато, не потрібно прокладати окремий кабель для кожного.

Тепер перейдемо власне до характеристик витого кабелю.

Спосіб монтажу

Залежно від місця, де буде прокладений кабель, виту пару ділять на внутрішні та зовнішні моделі. Перший тип — це моделі з міцною оболонкою і щільним буфером. Нерідко зовнішня ізоляція таких дротів буває вогнестійкою. Монтують такі кабелі в підлогах, стінах і стелях. Також їх прокладають в кабель-каналах або просто кріплять на скоби.

Зовнішні моделі мають модульний сердечник і набагато краще внутрішніх захищені від перепадів температури, пилу, води та зовнішніх впливів. Все це потрібно для того, щоб уберегти провідники від впливу ультрафіолету, мінливих погодних умов і механічних пошкоджень. Такі дроти прокладають в ґрунті (спеціальних каналах), по повітрю (на стовпах і опорах). Відзначимо, що для повітряного монтажу потрібен підвісний кабель — оснащений металевим тросом. Трос додатково захищає від поривів вітру.

Категорії кабелю

Ця характеристика вказує на робочу частоту і швидкість передачі сигналу. Відразу скажемо, що моделі 1, 2 і 4 категорій вже не використовуються. Тому в таблиці ми розглянемо тільки кабелі тих категорій, які випускаються на ринок.

Категорія Пропускна здатність (Гбіт/сек) Рабоча частота (мегагерців)
Cat 3 0,1 16
Cat 5 0,1 — з двома парами;
1 — з чотирма парами
100
Cat 5e 1 125
Cat 6 10 250
Cat 6A 10 500
Cat 7 10 600-700
Cat 7A 40-100 1000-1200

Як видно, найшвидші моделі — 7А, однак коштують такі кабелі недешево. Відзначимо, що показника в 100 Гбіт/сек можна домогтися за умови, що кабель короткий — до 50 метрів. Також важливо сказати, що моделі третьої категорії — це завжди неекранована вита пара (про екранування поговоримо в наступному розділі). Моделі кат.3 використовуються тільки для телефонних ліній, для інтернету ж вони не підходять. Також згадаємо, що найбільшою популярністю користується вита пара категорій 5е та 6.

Наявність екранування і його тип

Щоб радіочастотні перешкоди не зачіпали сигнал, використовуються кабелі з захисним екраном. Виходить, що екранований витий кабель — правильне рішення, якщо він буде прокладений поруч з трансформаторами, різними електроприладами та іншими джерелами електромагнітного випромінювання. У зворотній ситуації підійде неекранована модель. Вона має маркування UTP.

Що стосується захищених від перешкод кабелів, то вони маркуються по-різному. Все залежить від типу екрану:

 • FTP — фольгований екран, який є загальним для всіх пар.
 • SFTP — є загальне зовнішнє екранування з фольги, а також по екрану для кожної пари.
 • STP — є окремий для кожної пари екран, а ось зовнішній захист реалізований у вигляді сталевого обплетення.
 • U/STP — свій захист є у кожної пари, але додаткового загального екрана немає.
 • SF/UTP — кабелі з двома зовнішніми екранами, виконаними з фольги й у вигляді мідної сітки. Також вони характеризуються дренажним дротом, який розташований між захисними елементами.

Технічні параметри моделей можна побачити в таблиці.

Характеристики витого кабеля

CAT Тип екранування Провідник в діаметрі (мм) Калібр (AWG) Значення опору (Ом) Площа поперечного перерізу (мм²)
UTP F/UTP 0,511 24 <9,38 0,82
6 и 6А UTP 0,574 23 <9,38 1,03
F/UTP 0,574 23 <8,5 1,03
7 и 7А F/FTP 0,574 23 <17 1,03
7 и 7А S/FTP 0,574 23 <17 1,03

Примітка: значення опору для кабелів до сьомої категорії — на провіднику в сотню метрів, а починаючи з сьомої категорії — 200 метрів.

Інші параметри

Моделі відрізняються матеріалом провідників. Вони можуть бути алюмінієвими, сталевими, алюмінієвими, покритими міддю, і повністю мідними. Останньому варіанту варто віддати перевагу. Такі кабелі краще проводять сигнал і стійкіше до перегинів.

Також важливо знати, що:

 • у кожного кабелю є основні та другорядні кольори, останній завжди білий;
 • щоб реалізувати обмін даними, варто пам’ятати, що жили з різних пар не повинні стикатися.

Що стосується конектора, яким опресовують витий кабель, то він має пронумеровані контакти:

 • 1, 2 (Tx) — відповідають за передачу інформації.
 • 4 і 5 — розташовані посередині. Їх використовують для реалізації PoE, телефонних та інтернет-підключень.
 • 3 і 6 (Rx) — приймають дані.
 • 7 і 8 — підходять для реалізації живлення по витій парі — PoE.

Пам’ятайте! Оскільки на контакти провідників, які свити у 2 і 3 пару, покладені різні функції, вони розташовуються не підряд.

Як ми бачимо, перша і четверта пара не беруть участь в обміні інформацією. Однак це вірно лише для DTE-девайсів, оснащених LAN-інтерфейсами з MDI: роутерів, серверів. Крім того, є порти MDI-Х. У них контакти розташовуються трохи інакше: Rx — друга, а Tx — третя пара. Такі порти застосовують в хабах, світчах і інших пристроях типу DCE.

Схема — 568A або 568В, по якій будуть комутуватися пристрої, залежить від їх типу. Для однотипних девайсів потрібна перехресна, а для різнотипних — пряма схема.

Порядок провідників по колірній схемі А буде таким: спочатку біло-зелений, слідом за ним піде зелений провідник. Далі — біло-помаранчевий, синій і синьо-білий. За ними підуть помаранчевий, біло-коричневий і коричневий провідники. Що стосується схеми В, то вона буде такою: спочатку йдуть біло-помаранчева і помаранчева жили, потім — біло-зелена і синя, а після них — біло-синій і зелений провідники. В кінці ж, як і в попередньому варіанті, йдуть коричнево-білий і коричневий.

Увага! Вищеописані схеми підійдуть для двопарних дротів. Це означає, що картина зміниться, якщо будуть застосовуватися 4 пари.

Ось, мабуть, і всі основні моменти, які варто знати про витий кабель. Все це допоможе підібрати слушну модель.

Залишити коментар

The maximum upload file size: 64 МБ. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Написати Директору

Шановний клієнт, Ви можете відправити Ваше побажання або скаргу безпосередньо Директору

Ваше звернення гарантовано буде доставлено директору.
Ви можете не вказувати e-mail, але тоді воно залишиться без зворотного зв'язку.

Запит на виїзд фахівця

Вкажіть контактні дані для оформлення заявки на виїзд фахівця.
Завантажте документ з переліком необхідних робіт:
(Формати які підтримуются: xls, xlsx, xlsm, xlst, csv, doc, docx, rtf, text)
Файл не вибран

Отримайте розрахунок вартості необхідного обладнання за 30 хвилин

Вкажіть куди відправити прорахунок.
Завантажте список потрібної продукції:
(Формати які підтримуются: xls, xlsx, xlsm, xlst, csv, doc, docx, rtf, text)
Файл не вибран

Дізнатись ціну