info@e-server.com.uaЧас роботи: Пн-Пт з 9:00 до 18:00 без перерви
м. Київ (044) 334-56-71
м. Одеса (048) 701-07-53
м. Дніпро (056) 784-4-784
Шановні клієнти, ми відновили доставку по м. Києву. Видача замовлень в Києві відбувається в пн, ср, пт з 10-00 до 16-00. В Одесі та Дніпрі – за домовленістю. Будь-ласка, уточнюйте наявність товару та актуальні ціни в наших менеджерів.

8 цікавих фактів про технологію Wi-Fi

Вай-фай — одна з найпоширеніших технологій у світі. Вона застосовується в мобільних пристроях і комп’ютерах, телевізорах і системах відеоспостереження, та майже будь-де. Ми зібрали 8 цікавостей про цю технологію бездротової трансляції даних. Читайте про походження та особливості роботи Wi-Fi у статті.

У Wi-Fi гавайське коріння

До вай-фаю була технологія Alohanet, створена в Гавайському університеті. З’явилася вона у 1971 році та на той момент була передовою системою. З її допомогою вдалося вперше продемонструвати на публіці, як пакети даних передаються бездротовим методом.

Ще через 20 років NCR та AT&T розробила технологію, яку більшість вважає справжнім пращуром вай-фай. Вона називалася WaveLAN і працювала подібним до сучасної технології способом.

Ще через кілька років з’явився справжній вай-фай — протокол бездротової передачі даних під назвою IEEE 802.11. Ця технологія була розроблена в Австралії, лабораторії радіоастрономії CSIRO.

Хто ж створив вай-фай? Попри те, що технологія створювалася командними зусиллями, є творець бездротового протоколу, яким був інженер Джон О’Салліван.

Чому IEEE 802.11 назвали Wi-Fi?

IEEE перекладається як Інститут інженерів електротехніки та електроніки. Однак ця назва вийшла такою, яка погано запам’ятовується, та й не викликає у користувачів асоціацій. Через 2 роки після того, як вийшла перша версія цього протоколу бездротового зв’язку, фірма Interbrand зайнялася просуванням технології під назвою Wi-Fi. Вона ж розробила офіційний логотип wifi. У ньому базою був знак Інь-Ян. Логотип символізує сумісність всіх девайсів, які підтримують технологію.

Як розшифровується «Wi-Fi»?

У більшості джерел говориться, що Wi-Fi означає Wireless Fidelity, переклад фрази означає бездротову точність або якість. Тільки насправді це не так. Колись давно був такий рекламний слоган — «Стандарт бездротової якості». Ймовірно, через нього виник цей міф. Насправді ж походження Wi-Fi як назви невідоме. По суті, це слово не означає нічого особливого. Тобто це лише просте позначення протоколу бездротового зв’язку, яке легко запам’ятовується.

Цікаво: за нормами Wi-Fi Alliance назва технології має бути написана лише так — «Wi-Fi». Варіанти ж назви, на кшталт написання разом чи роздільно, малими літерами не схвалюються.

Wi-Fi працює завдяки радіохвилям

Принцип роботи вай-фай досить простий: адаптери трансформують інформацію на радіохвилі, які поширюють антени. Потім бездротовий маршрутизатор отримує цей радіосигнал, перетворює його на дані та відправляє їх до Інтернету за допомогою з’єднання по кабелю.

Частоти роботи Wi-Fi вищі, ніж у мобільного зв’язку

Відомо, що технологія вай-фай функціонує на 2,4 та 5 ГГц. Завдяки цьому через таку бездротову мережу можна передавати дані у великих обсягах. Зазначимо, що чим швидше передаються дані, тим більше енергії витрачається.

Wi-Fi може передати інформацію на 420 кілометрів

За допомогою вай-фай шведське космічне агентство передало інформацію космічному зонду на дистанцію 420 кілометрів. Однак класичне обладнання з таким стандартом бездротового зв’язку не здатне на передачу сигналу на такі великі відстані. Адже вказаної дистанції вдалося досягти завдяки потужним підсилювачам на 6 Вт. Та й нічого не заважало проходженню сигналу, адже при його передачі нагору жодні об’єкти йому не перешкоджали.

Класичні ж маршрутизатори підтримують меншу дистанцію. До того ж потужність сигналу залежить від різних факторів:

 • заломлення,
 • відображення,
 • потужності передавача,
 • коефіцієнта посилення антен.

Плюс до всього різні електромагнітні та фізичні перешкоди заважають поширенню сигналу вай-фай. Меблі та стіни, навіть сама людина є фізичними перешкодами. А електромагнітними перешкодами виступають побутові прилади, наприклад, мікрохвильові печі (вони теж працюють на 2,4 ГГц). Крім того, інші вай-фай сигнали, які функціонують в тому самому діапазоні та знаходяться поблизу, теж перебивають один одного.

Отже, фактична дистанція передачі може досягати приблизно 30 метрів.

6 видів вай фай

Найперший стандарт — 802.11а, далі вийшло ще 5 версій. Вони відрізняються швидкістю, частотним діапазоном. Кожна — швидше та краще за попередню.

Стандарт 802.11Максимальна швидкість з’єднанняЧастота
а54 Мбіт/c5 ГГц
b11 Мбіт/с2,4 ГГц
g54 Мбіт/c2,4 ГГц
n150~600 Мбіт/c2,4/5 ГГц
ac6,77 Гбіт/с2,4/5 ГГц
ax9,6 Гбіт/с2,4/5 ГГц

Примітка: зараз перші три стандарти не використовуються, а вай-фай 4 застаріває. Цікаво, що пристрої з підтримкою нових версій вай-фай сумісні з девайсами, що підтримують старі версії. Але не навпаки. Також зазначимо, що деякі маршрутизатори можуть працювати не лише у 2 діапазонах, а у трьох – 2,4/5/5 ГГц.

Wi-Fi не сумісний з більшістю пристроїв IoT

Інтернет речі використовують різні технології. Більшість таких пристроїв повинні підключатися до невеликих девайсів та датчиків безпосередньо. А ці компоненти, своєю чергою, живляться від АКБ протягом тривалого часу.

Оскільки завдання IoT-девайсів не полягає в обміні великими обсягами інформації (вони передають всього кілька байт), а відстані передачі даних великі, вай-фай ні до чого. До того ж пристрої IoT — це економічні в плані енергоспоживання девайси, тоді як вай-фай гаджети витрачають більше енергії.

Втім, якщо пристрої підключені до розетки, Wi-Fi – те, що треба. Це актуально для систем сигналізації, відеоспостереження. А ось гаджети для інших цілей, наприклад, навушники, фітнес-трекери та розумний годинник використовують блютуз, та й смартфони, якщо потрібно заощадити батарею, задіють мобільний зв’язок.

Проте вчені багатьох передових підприємств зараз розробляють спеціальні стандарти вай-фай, призначені для IoT. До речі, вай-фай 6 вже вважається оптимальним для Інтернету речей, оскільки витрачає менше енергії, у порівнянні з попередниками.

✓ Більше інформації по темі

✓ Читати більше статей на тему:

Коментарів (2)

 • Avatar

  відвідувач

  Непогані та інформативні статті у вас!
  п. с. поправте сторінку (див. доданий скріншот).

  Відповісти

  • Avatar

   EServer

   Дякуємо за зауваження! Текст виправили

   Відповісти

Залишити коментар

The maximum upload file size: 64 МБ. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

Написати Директору

Шановний клієнт, Ви можете відправити Ваше побажання або скаргу безпосередньо Директору

Ваше звернення гарантовано буде доставлено директору.
Ви можете не вказувати e-mail, але тоді воно залишиться без зворотного зв'язку.

Запит на виїзд фахівця

Вкажіть контактні дані для оформлення заявки на виїзд фахівця.
Завантажте документ з переліком необхідних робіт:
(Формати які підтримуются: xls, xlsx, xlsm, xlst, csv, doc, docx, rtf, text)
Файл не вибран

Отримайте розрахунок вартості необхідного обладнання за 30 хвилин

Вкажіть куди відправити прорахунок.
Завантажте список потрібної продукції:
(Формати які підтримуются: xls, xlsx, xlsm, xlst, csv, doc, docx, rtf, text)
Файл не вибран

Дізнатись ціну